БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

Чорнобильська катастрофа. 30 років потому...

Дата: 26.04.2016 12:24
Кількість переглядів: 1120

30 років тому, 26 квітня 1986 року, сталася одна з найбільших трагедій в історії українського народу - Аварія на Чорнобильській атомній електростанції. У цей день людство побачило справжню силу мирного атому. Здавалося б: було зруйновано всього один реактор, лише 5% радіоактивних речовин потрапило за межі енергоблоку. Та навіть цих 5% вистачило, щоб знищити цілий етнокультурний регіон, зробити малопридатними для життя десятки тисяч квадратних кілометрів територій, вбити тисячі чоловік та зруйнувати життя мільйонів людей.

Не дивлячись на те, що ця катастрофа відбулася відносно недавно, інформація відносно неї досить суперечлива. Це пов’язано, в першу чергу, з політикою тогочасної влади, а також зі швидким розвитком подій на ЧАЕС.

Чорнобильська атомна електростанція (ЧАЕС) розташована в східній частині великого географічного регіону, іменованого білорусько-українським Поліссям, на березі ріки Прип'яті, що впадає в Дніпро, у 18 км від районного центра - м. Чорнобиль. На 112 кілометрах південніше знаходиться столиця України - Київ, а в 100 км на схід - місто Чернігів. Чорнобильська атомна електростанція знаходиться поряд з містечком обслуговуючого персоналу - містом Прип'ять.

Місцевість тут відрізняється відносно плоским рельєфом. Роботи зі спорудження станції були початі в 1970 році.

Для білорусько-українського Полісся характерна порівняно невисока щільність населення - приблизно 70 чоловік на квадратний кілометр. До аварії на ЧАЕС загальна чисельність населення в 30-ти кілометровій зоні навколо станції складала близько 130 тисяч чоловік.

Будівництво Чорнобильської АЕС велося чергами. Кожна з них включала 2 енергоблоки, що мали загальні системи спеціального водоочищення і допоміжні спорудження на площадці. У їхній склад входять: сховище рідких і твердих радіоактивних відходів, відкриті розподільні пристрої, газове господарство, резервні дизель-генераторні електростанції, гідротехнічні й інші спорудження. Джерелом технічного водопостачання перших чотирьох енергоблоків є наливний ставок-охолоджувач площею 22 квадратних кілометра. Були передбачені також окремі насосні станції для 3-го і 4-го блоків. Малися резервне електропостачання від дизель - генераторів. Навіть неповне перерахування споруджень ЧАЕС говорить про те, наскільки це був великий енергетичний об'єкт.

До весни 1986 року на Чорнобильській АЕС діяли чотири енергоблоки. Кожен енергоблок складався з ядерного реактора і двох парових турбін.

Таким чином, на 1 січня 1986 року потужність чотирьох блоків станції складала 4 мільйони кіловатів, що відповідало її проектної потужності.

ЧАЕС на той час була однією з найпотужніших електростанцій у Радянському Союзі.

Чорнобильська катастрофа показала справжню силу мирного атому. Найбільша у світі ядерна катастрофа сталася через недосконалість конструкції реактору, помилки персоналу та грубе порушення техніки безпеки.

Ліквідація наслідків аварії тривала півроку. Більше 500 тисяч людей прийняли участь у боротьбі з радіоактивною загрозою. Пожежники, медики, шахтарі, інженери, вчені, військові та звичайні люди самовіддано робили свою справу. Загальними зусиллями вдалося ізолювати зруйнований реактор та частково очистити зону відчуження.

Але ця перемога дісталася дорогою ціною. Усі ліквідатори отримали небезпечні дози радіації, 30 тисяч з них вже померло, 200 тисяч є інвалідами. В усіх цих людей серйозні проблеми зі здоров’ям.

Через аварію на ЧАЕС було знищено цілий етнокультурний регіон. 130 тисяч - стільки людей назавжди покинули свої домівки. Через несвоєчасну евакуацію населення усі люди отримали дози радіації, які перевищували допустиму норму у десятки разів. Скільки з них померло чи мають проблеми зі здоров’ям - невідомо, дослідження на ці теми не проводились.

Близько 2 мільйонів людей і зараз проживають у забруднених радіацією районах України, Білорусії та Росії. У цих регіонах спостерігається підвищена захворюваність та смертність. Внаслідок того, що після аварії вітер розніс радіонукліди по Європі, у деяких районах Франції та Скандинавії спостерігається підвищена захворюваність на рак щитовидної залози.

Варто розглянути і економічні наслідки аварії. Тільки безпосередні витрати на ліквідацію її наслідків склали близько 18 мільярдів доларів. Від цього удару в умовах тодішньої кризи СРСР так і не зміг оправитись.

У аварії були і політичні наслідки. Саме після цієї катастрофи СРСР почав тісно співпрацювати із Заходом. З цієї події почався етап покращення відносин з країнами західного світу, відомий як епоха гласності, яка ознаменувала кінець Холодної війни. Розпочалось ядерне роззброєння, були підписані міжнародні договори про непоширення ядерної зброї.

Саме після чорнобильської катастрофи припинилося будівництво багатьох атомних електростанцій. На існуючих АЕС значно посилились норми безпеки, стали вдосконалюватись конструкції реакторів. Більш серйозно стали відноситись до альтернативних джерел енергії.

Не дивлячись на те, що проводилась дезактивація зони відчуження, повністю очистити її від радіації так і не вдалось. Можливо, у майбутньому людство і зможе повністю ліквідувати наслідки катастрофи. Але ряд зон, забруднених

ізотопами цезію, плутонію та урану буде непридатним для життя ще тисячі років.

Сьогодні на території зони відчуження проживає кілька сотень само селів , які повернулися до своїх домівок після аварії.

Крім того, кілька тисяч чоловік працює вахтовим методом на підприємствах, які діють на території зони і займаються дезактивацією та будівництвом об’єктів. Працюють у зоні і вчені.

На території зони відчуження та ЧАЕС проводяться екскурсії для туристів.

Аварія на Чорнобильській АЕС - одна з найстрашніших катастроф в історії людства. Її причини - помилкові дії персоналу, порушення техніки безпеки та недосконалість конструкції реактору. Вона показала справжню загрозу, яку таїть у собі мирний атом. Внаслідок вибуху реактору так чи інакше постраждало більше 2 мільйонів чоловік. Було забруднено тисячі квадратних кілометрів поліських земель.

В ліквідації наслідків аварії прийняло участь півмільйона чоловік, які впродовж кількох місяців займалися очисткою зони. Кілька десятків мільярдів доларів, кілька десятків тисяч життів, сотні тисяч хворих людей, кілька тисяч квадратних кілометрів забруднених радіонуклідами земель, 2 мертвих міста та десятки покинутих сіл - така ціна аварії.

Ця катастрофа мала серйозні історичні наслідки. Серед них варто виділити економічну кризу в СРСР, початок епохи гласності та кінець Холодної війни, початок ядерного роззброєння.

Після закриття ЧАЕС у 2000 році на території зони вахтовим методом працюють тисячі людей, які займаються дезактивацію та будівництвом нового укриття. Проводяться екскурсії для туристів, які користуються великою популярністю.

Чорнобильська трагедія стала серйозним уроком для всіх нас і показала небезпеку неконтрольованого атому у наших руках.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь