БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

Сільський клуб с. Стегниківці

        У 80 роках  ХІХ в селі було організовано «Народну Читальню». За свідченням активістів просвітянського руху  «Просвіта» села Стегниківці відзначила своє 50- річчя в 1931 році. В 1900 році в селі діяла читальня «Просвіти» з ініціативи Василя Кривоусата та Карпа Чикала. Стегниківські просвітяни читали українські твори, інсценізували їх, ставили різні вистави, організовували хори. Поки не було власного будинку-читальні, це робили в хатах Бутрина Івана, Чикало Гната, в клунях Баран Марії, Кривуза Івана. Будинок читальні будували силами громади села і самі просвітяни у 30-х роках ХХ століття.

    Організував будівництво будинку «Просвіти»Чикало Карпо Степанович. Інженерними роботами керував Бойко з Тернополя. Господарі Л.Твардовський і А. Кривоус виділили частину власного поля, де випалювали цеглу для будови. Жителі села , господарі давали власне дерево і ліс, особливо багато лісу виділив Маличок Текля. Присилали кошти для будівництва «Читальні» емігранти-односельчани з Канади і Америки.

      Воркун Роман, повернувшись з Канади, дав гроші для придбання бляхи на будинок. В той час вважалося за великий гонор виділяти кошти для будівництва будинку «Просвіти». Кожен двір вносив свою частку, розмір якої залежав від кількості моргів поля. Спільними зусиллями було збудовано гарний  Народний дім з великим театральним залом. В 13-ти кімнатах цього будинку розміщувалися всі культурні та економічні установи громади.

      Активними членами «Просвіти» були родини Лучки, Чикало, Баран, Заричинські, Кривоус, Ремінник та інші.

        За даними Звітів про діяльність «Просвіти» ( 1936-1939 рр.) діяли різні гуртки:

-         Освітній гурток для навчання не писемних, який нараховував 60 слухачів.

-         Читацький гурток, члени якого (Данило Чорномаз,4 студенти-гімназисти, 40 слухачів) активно читали « Історію України» Терлецького, «Кобзар» Т.Шевченка, твори Богдана Лепкого, твори Марка Вовчка та ін..

-         Театральний гурток  налічував 50 членів. Його режисерами були Андрій Карман і Данило Чорномаз. Члени цього гуртка ставили такі вистави: «Дівочі мрії», «Сто тисяч», «Січовий суд», «Ясні зорі», «Невольник», «Пещена дитина» та ін..

-         Хоровий гурток мав у своєму складі 40 членів. Диригентом був Дмиторо Баран. В селі було два хори – церковний і свіцький.

-         Сомоосвітній гурток вів Дмитро Чорномаз, Лев Бутрин, Даноло Чорномаз. В цьому гуртку було залучено 50 людей. Засідання відбувалися по суботах. Вони ознайомлювали молодь з історією, творами української літератури, читали періодичні видання того часу.

                                   Народний дім збудовано просвітянами у 1937 році.

                   Сільський клуб продовжує традиції просвітян. Завклубами працювали :

-         Кривобедрий Р.І.(1947-1950)

-         Лучка В.О. ( 1950-1957)

-         Чикало С.Г.

-         Баран В.Д.

-         Ришнюк Я.К.

-         Дячун О.А.

-         Яреміяк І.Д.

-         Карман Д.Р. ( 1980 року)

                         Вокальний ансамбль «Джерело» , керівник Дарія Карман.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь