БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

Дата: 28.04.2017 12:18
Кількість переглядів: 678

УРЯДОВА ПРОГРАМА «ДОСТУПНІ ЛІКИ»

Фото без опису

1 квітня 2017 року стартувала Урядова програма «Доступні ліки». Пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою.

Що потрібно знати про цю програму?

1. Як отримати безкоштовні ліки?

1. Зверніться до лікаря та отримайте правильно виписаний рецепт.

2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».

3. Отримайте ліки безкоштовно або з частковою доплатою за рецептом.

Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

2. Коли запрацює програма?

Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми.

3. Чому саме ці категорії захворювань?

Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

4. Які МНН (міжнародна непатентована назва (діюча речовина)) входять до програми реімбурсації?

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:

Аміодарон (Amiodarone)

Амлодипін (Amlodipine)

Атенолол (Atenolol)

Верапаміл (Verapamil)

Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)

Спіронолактон (Spironolactone)

Фуросемід (Furosemide)

Дигоксин (Digoxin)

Еналаприл (Enalapril)

Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)

Карведілол (Carvedilol)

Клопідогрель (Clopidogrel)

Метопролол (Metoprolol)

Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)

Симвастатин (Simvastatin)

Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:

Беклометазон (Beclometasone)

Будесонід (Budesonide)

Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:

Метформін (Metformin)

Гліклазид (Gliclazide)

5. Де пацієнт може обміняти рецепт на ліки?

Це може бути будь-яка аптека, що підписала договір з місцевим органом влади.

Шукайте аптеки з такою позначкою.

Список аптек згодом буде на сайті МОЗ.

6. Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?

1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.

2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.

3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

7. Що потрібно знати лікарю?

Лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

8. Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

9. Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

10. Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначатиме Національний перелік основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу.

11. Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?

Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим.

У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановить граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії.

Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

12. Що таке реєстр референтних цін і як ним користуватись?

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні МНН у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі медіани ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб, яку буде компенсувати держава.

Важливо розуміти, що ціна в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 11) – це оптово-відпускна ціна. Гранична оптово-відпускна ціна за добову дозу міститься в Реєстрі граничних оптово-відпускних цін (стовпчик 6). Максимально дозволена ціна в аптеці – оптово-відпускна ціна за упаковку + 10% постачальницької надбавки + 15% дозволеної торговельної надбавки + 7% ПДВ.

Розмір відшкодування вартості за упаковку лікарського засобу міститься в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (стовпчик 15).

Наприклад, Міністерство охорони здоров’я порівняло всі ціни на препарати з діючою речовиною Еналаприл в Польщі, Словаччині, Латвії, Угорщині та Чехії. Медіанна ціна за дозу там становила ХХ грн. Це означає, що уряд компенсуватиме повну або часткову вартість препарату, ціна за визначену добову дозу якого не перевищує ХХ грн + 10% оптово-постачальницької надбавки + 15% торгових надбавок + 7% ПДВ = УУ грн за дозу.

Референтне ціноутворення дозволило знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.

13. Які вимоги до аптеки-учасника програми?

У кожному аптечному закладі, що бере участь в урядовій програмі «Доступні ліки», обов’язково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування.

Аптека надає місцевим владам фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом 15 робочих днів.

14. Скільки коштів виділив Уряд на програму?

На 2017 рік Уряд виділив 500 млн гривень.

Інформація  із  офіційного сайту Міністерства охорони здоров’я України

http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20170324_b.html

 

 

ПАМЯТКА

для пацієнта щодо реалізації Урядової програми "Доступні ліки"

Урядова програма «Доступні ліки».забезпечує надання ліків від серцево-судинних захворювань, діабету II типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою.

Як отримати рецепт?

Хворий повинен звернутись до сімейного лікаря, в якого отримає рецепт на ліки.

До зазначеної програми реімбурсації входять лікарські засоби за 21 міжнародною непатентованою назвою (діюча речовина), що відповідає 157 торговим назвам лікарських засобів. В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно (23 медикаментозні препарати), або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму (134 препарати).

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря – він може це зробити у будь-якій аптеці. Проте, у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно, або зі знижкою.

 

Перелік препаратів які надаються безкоштовно:

№ з/п

Міжнародна непатентована назва лікарського засобу

Торгова назва лікарського засобу

Форма випуску

Сила дії (дозування)

Кількість одиниць лікарського засобу у споживчій упаковці

Найменування виробника, країна

1

2

3

4

5

6

8

1

Аміодарон

АМІОДАРОН

таблетки

200

30

АТ «Лекхім-Харків», Україна

2

Амлодипін

АЛАДИН®

таблетки

10

50

ПАТ «Фармак», Україна

3

Атенолол

АТЕНОЛОЛ-АСТРАФАРМ

таблетки

100

20

ТОВ «АСТРАФАРМ», Україна

4

Верапаміл

ВЕРАПАМІЛ-ДАРНИЦЯ

таблетки, вкриті оболонкою

80

50

ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», Україна

5

Гідрохлортіазид

Гідрохлортіазид

таблетки

25

20

ПАТ «НВЦ «Борщагівський ХФЗ», Україна

6

Спіронолактон

СПІРОНОЛАКТОН-ДАРНИЦЯ

таблетки

25

30

ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», Україна

7

Фуросемід

Фуросемід

таблетки

40

50

ПАТ»НВЦ «Борщагівський ХФЗ», Україна; ТОВ «Агрофарм», Україна

8

Дигоксин

Дигоксин- Здоров’я

таблетки по 0,25 мг

0,25

50

ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я», Україна

9

Еналаприл

ЕНАЛАПРИЛ-АСТРАФАРМ

таблетки

20

20

ТОВ «АСТРАФАРМ», Україна

10

Ізосорбіду динітрат

ІЗО-МІК® 5 МГ

таблетки сублінгвальні

5

50

ТОВ НВФ «Мікрохім», Україна

11

Карведилол

Карведилол-КВ

таблетки

25

30

ПАТ «Київський вітамінний завод» Україна

12

Клопідогрель

ТРОМБОНЕТ ®

таблетки, вкриті плівковою оболонкою

75

60

ПАТ «Фармак», Україна

13

Метопролол

МЕТОПРОЛОЛ

таблетки

100

30

ПАТ «Київмедпрепарат», Україна

14

Симвастатин

Вазиліп®

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою

40

28

КРКА, д.д., Ново место, Словенія

15

Бісопролол

БІСОПРОЛ®

таблетки

10

50

ПАТ «Фармак», Україна

16

Бісопролол

БІСОПРОЛ®

таблетки

5

50

ПАТ «Фармак», Україна

17

Нітрогліцерин

НІТРОГЛІЦЕРИН

Таблетки сублінгвальні

0,5

40

ТОВ Науково-виробнича фірма «Мікрохім»

18

Гліклазид

ДІАГЛІЗИД®

таблетки

80

60

ПАТ «Фармак», Україна

19

Метформін

ДІАФОРМІН®

таблетки

500

60

ПАТ «Фармак», Україна

20

Метформін

ДІАФОРМІН®

таблетки

850

60

ПАТ «Фармак», Україна

21

Беклометазон

БЕКЛАЗОН-ЕКО

аерозоль для інгаляцій

100

200

Нортон (Ватерфорд) Лімітед Т/А АЙВЕКС Фармасьютикалз Ірландія Т/А Тева Фармасьютикалз Ірландія, Ірландія

22

Будесонід

Будесонід Інтелі

інгаляція під тиском, суспензія 200 мкг/доза

200

200

Лабораторіо Альдо-Юніон, С.А., Іспанія

23

Сальбутамол

Сальбутамол-НЕО

Інгаляція під тиском

100

200

ТОВ «Мікрофарм»

 

Як дізнатись про аптеку, що бере участь у програмі "Доступні ліки"

У сімейного лікаря при виписці рецепта.

Аптеки, які беруть участь у програмі мають спеціальну наклейку.

Перелік аптек можна знайти на сайтах: управління охорони здоров’я http://uozter.gov.ua/, облдержадміністрації http://www.oda.te.gov.ua/ , та МОЗ України http://www.moz.gov.ua/ua/portal/

Як видають потрібні ліки?

Коли пацієнт отримує рецепт на лікарський засіб з визначенною діючою речовиною, в аптеці пацієнту запропонують кілька ліків різних торгових марок, які містять прописану лікарем діючу речовину. Пацієнт сам визначає, яку торговельну марку він вибере. Якщо він вибере препарат з найменшою вартістю - то отримає його безкоштовно, проте, за деякі ліки йому доведеться заплатити різницю між ціною товару з найменшою вартістю і обраного ним.

Якщо в аптеці закінчилися безкоштовні ліки?

Тоді пацієнт може звернутися в іншу аптеку, почекати, поки вони з'являться у продажу або вибрати іншу торгову марку і заплатити різницю. При питаннях пацієнти можуть звертатися на гарячу урядову лінію 1545. та в управління охорони здоров’я облдержадміністрації за номером (0352) 52 10 71


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь