Наш новий партнер – муніципалітет Ельва
Делегація Байковецької сільської ради з робочим візитом відвідала Естонську Республіку. Підсумком зустрічі стало підписання міжнародної Угоди про співпрацю. Партнером нашої громади став муніципалітет Ельва, розташований неподалік міста Тарту.
Документ підписали 25 жовтня 2019 року заступник Байковецького сільського голови Віктор Пулька та голова ради муніципалітету Ельва Маано Коемец. До речі, місце підписання угоди було дуже особливим. Це відбулося у єдиному, діючому нині в Естонії водяному млині.
Метою співпраці є розвиток партнерських стосунків між обома органами самоврядування та їх мешканцями в дусі пошанування прав, культури і звичаїв обох народів.
Зустріч була результативною. Цікавими та інформативними були презентації діяльності обох сторін, знайомство з функціонуванням закладів освіти, культури, соціальної сфери, роботою підприємств розташованих на території муніципалітету.
У рамках укладеної угоди сторони зобов’язались взаємодіяти у напрямку взаємного зростання, обміну успішними практиками, досвідом самоврядування і реалізації спільних проектів.
Після повернення в громаду члени делегації, а це, окрім Віктора Пульки, начальник відділу юридичної та кадрової роботи Олена Біла, начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Тетяна Сидорко та заступник начальника відділу освіти Володимир Семирко, ділилися своїми враженнями про поїздку.
Перше, що їх вразило – це абсолютна чистота і порядок скрізь. Уже пізніше, після ближчого знайомства з життям естонців, нашу делегацію приємно здивувало, що в Естонії все підпорядковано турботі про людей.
У школі, у садочку кожен сантиметр площі облаштований так, щоб дітям було комфортно і безпечно. Один лише приклад: у садочку перебуває дитина-аутист. Так от для неї виділена окрема кімната відпочинку. І навіть, коли вона спить, за нею обов’язково наглядає няня.
Для дозвілля молоді у волості діє п’ять центрів. У будь-який час туди можна прийти й зайнятися тим, що до вподоби. І навіть невеликим бізнесом: готувати їжу чи виготовляти вироби ручної роботи, а потім їх продавати.
Для людей неповносправних і похилого віку відкрито чотири спеціальні будинки: один комунальний і три приватних. Вони є стаціонарними і денними.
Чи є в Естонії проблеми? Так, є. І вони такі ж, як і в Україні. Одна з них це - старіння населення. Муніципалітет Ельва в основному складається з віддалених хуторів і сіл. А молодь, мігруючи до міст, покидає села. Для того, щоб зупинити відтік працездатного населення, там відкривають нові підприємства. Утім, працівників все ж не вистачає.
І наостанок. Хочеться подякувати нашим естонським друзям за гостинність, за бажання співпрацювати і допомагати нам наблизитися до Європи. В муніципалітеті один з депутатів зборів (ради) запитав Маано Коемця, навіщо нам, нині успішним і забезпеченим, допомагати українській громаді. І відповідь голови ради вразила усіх. Він зауважив, що коли Естонія вийшла зі складу Радянського Союзу їй теж допомагали. Адже і Швеція, і Фінляндія докладали максимум зусиль, аби естонці жили краще. Тому кожному потрібно пам’ятати своє минуле, примножувати добрі справи і бути вдячним за все.