БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

Робота в команді: інтерв'ю Байковецького сільського голови Анатолія Кулика

Дата: 20.05.2016 10:46
Кількість переглядів: 1521

Голова Тернопільського обласного відділення  Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад, Байковецький сільський голова Анатолій Кулик.

Про актуальні питання Байковецької сільської ради наша розмова із Байковецьким сільським головою об’єднаної територіальної громади Анатолієм Куликом.

 

Анатолію Романовичу, реформа місцевого самоврядування, децентралізація, зокрема, новий формат роботи Байковецької сільської ради в рамках об’єднання нагадує мені певну програму, яка “завантажується” з цілком новими алгоритмами. На якому, все-таки, етапі сьогодні перебуває Байковецька сільська рада об’єднаної територіальної громади в рамках цього “завантаження”?

— Як немає межі вдосконаленню, так і відсутня крайня точка щодо “завантаження” нашої громади. Кожного дня з’являється бажання зробити більше, використати нові можливості законодавчої бази, яка останнім часом прихильна до об’єднаних громад. Зокрема, ми добре відчули зміни до Бюджетного кодексу України щодо залишених у місцевих бюджетах 60% податку на доходи фізичних осіб. Тепер маємо ресурси реалізувати певні проекти у кожному селі Байковецької об’єднаної територіальної громади. Люди відчувають цю роботу. Як приклад, нещодавно ми закінчили роботи щодо вуличного освітлення у селах Стегниківці, Курники і Лозова. У Стегниківцях, коли люди вперше мали можливість пройти освітленими вулицями у темний час доби, не вірили, що це буде постійно, а не з нагоди Великодніх свят. Дякували усно й у телефонному режимі, хоча вони не повинні цього робити, адже це – виконання прямих обов’язків держави, зокрема, органу місцевого самоврядування – Байковецької сільської ради. 

Коли встановлювали дитячий майданчик біля школи у Дубівцях, будівельники ще не встигли завершити роботи, як дітки “окупували” атракціони. Наразі розроблено проект вуличного освітлення у Гаях Гречинських, люди телефонують у сільську раду майже щодня із запитаннями, коли нарешті буде світло, — нині повністю завершено документальне оформлення та експертиза цього проекту, окремо будуть освітлені три вуличні переходи, на одному з яких буде світлофор на вимогу, вартість 
цього проекту становить більш як 500 тис. грн. 

Зараз дуже важко проїхати по вулиці Сонячна у Байківцях, місцеві діти катаються на роликах по новому дорожньому полотні, відремонтованому за європейським зразком. Коли були ями і тепер – кардинальні приємні зміни. Оце якраз і є завантаженням” громади.

Головний показник роботи органу місцевого самоврядування – це бюджет. Як його виконують у Байковецькій сільській раді?
— Наразі є відповідне фінансування. За чотири місяці цього року ми отримали 17 мільйонів гривень доходів – план виконано на 134%. Але не в цьому річ, головне – гроші справно надходять у бюджет. Відтак ми внесли зміни щодо видатків, в рамках яких вирішено придбати у наші школи інтерактивні дошки, хоча раніше не ставили цього за ціль, бо не знали, як, власне, виконуватиметься бюджет. 

Основним бюджетоутворюючим підприємством у нас є ТОВ “СЕ “Борднетце-Україна”. Крім цього маємо акцизний збір, досить солідну суму з земельного податку. Ще на старті об’єднання громади ми підрахували, що зможемо “вийти” на 50-мільйонний річний бюджет, але все ж сумнівалися, тому запланували 37 млн. грн. надходжень за рік. Тепер оптимістичніше видно, що 50 млн. грн. буде. Але за умов такого бюджету в 2017 році може бути значне вилучення з бюджету Байковецької об’єднаної територіальної громади у державний бюджет. Тому зараз чекаємо на так званий закон “олійної плями” про додаткове включення населених пунктів у Байковецьку об’єднану територіальну громаду. Наразі ведемо переговори з приводу “союзу” із представниками сіл Смиківці, Соборне, Чернелів-Руський, мав розмову і з представниками Гаї-Шевченківської сільської ради. 

Жителі сіл Байковецької об’єднаної територіальної, як чую під час частих зустрічей з громадами, поки що не готові об’єднуватися з іншими селами, але вони повинні розуміти: якщо у нашому об’єднанні не буде відповідної кількості населення – відбудеться значне вилучення у Державний бюджет, згідно з чинним законодавством України. Логічно: краще прийняти додаткове сусіднє село у свою громаду і використовувати кошти на розвиток реальних об’єктів. 

З того, що мені доводилося чути у віддалених від обласного центру селах, які ще не об’єдналися, люди потерпають, що місцеві навчальні заклади  “оптимізують”, відтак зачинять, а батьки будуть змушені возити своїх дітей до школи, скажімо, у Лозову, якщо йдеться про об’єднання з Байківцями… 

— Моя позиція незмінна: допоки в межах громади не збудуємо відповідну, за європейськими стандартами школу, утримуватимемо всі навчальні заклади у кожному населеному пункті громади. Але будемо їх змінювати змістовно – давати можливість дітям відчувати себе європейцями. Це означає: навчатися у відповідних класах, за сучасними підручниками, користуватися адекватними інтерактивними засобами. Зокрема, першу інтерактивну дошку для наступного навчального року плануємо встановити спочатку в Стегниківській ЗОШ І-ІІ ст., у Лозівській ЗОШ І-ІІІ ст., Байковецькій ЗОШ І-ІІ ст. Для школи Дубівців замовили комплект енергозберігаючих вікон і дверей. У Шляхтинці придбаємо нові парти для всіх учнів та два комплекти комп’ютерів. У Шляхтинецький дитячий садок за кошт Байковецької сільської ради уже придбали нову електричну плиту, пральну машину. Готуємося до придбання для байковецьких і шляхтинецьких дошкільнят іграшок. Підручники для 2016-2017 навчального року у школи Байковецької об’єднаної територіальної громади теж купуватимемо за кошт сільського бюджету. У червні ц. р. стартує створення відділу освіти Байковецької сільської ради, який, власне, і куруватиме ці процеси.

Нині у ЗМІ багато йдеться про так звані опорні школи в об’єднаних громадах. Чи плануєте реалізувати подібний проект у своїй громаді? 

— Таке буде можливо лише після того, як “з нуля” побудуємо у Байківцях нову школу. За приблизними підрахунками, реалізація цього проекту коштуватиме не менше 100 мільйонів гривень за нинішніми мірками. Тож цей проект не для виконання у цьому році. Якби нам вдалося залучити на свою територію ще одного інвестора масштабу ТОВ “СЕ Борднетце-Україна”, тоді можна “замахнутися” на будівництво школи за рахунок місцевого бюджету та фондів, грантів. 

Анатолію Романовичу, здається мені, спроможність і успіх об’єднаної громади визначається, насамперед, людським капіталом, який з часом “конвертується” у показники бюджету. 

— Не будемо зараз говорити про успіхи. Досягнення, які є, – наша щоденна робота, делеговані державою і людьми обов’язки. Рано тішитися досягненнями, зараз ми ще дуже далеко відстаємо від повноцінного формату громади, але рухаємося у цьому напрямку. Команда Байковецької сільської ради об’єднаної територіальної громади сформована із двох категорій спеціалістів: перша – люди з великим досвідом роботи у структурах міського, районного, обласного рівнів; друга – перспективна, прогресивна молодь, вихідці з сіл громади, які вчаться у досвідчених фахівців. Молодь, яка працює у Байковецькій сільській раді, – активна, усі з вищою освітою, прийняті на роботу на конкурсній основі. Досвідчені фахівці мають що порадити і мені у прийнятті відповідного рішення – без справжніх спеціалістів нічого не буде. 

Якщо людина приходить у неприйомний день у якийсь із відділів, вона все одно буде прийнята спеціалістом – така вимога Байковецького сільського голови до всіх працівників. Треба роз’яснювати про прийомні дні, доводити до відома людей. Оскільки у неприйомні дні треба опрацьовувати документи. Станом на нинішній день, мешканцям сіл громади нема потреби виїжджати у Байківці для оформлення документів, за виключенням поодиноких випадків. На місцях працюють виконуючі обов’язки старост і секретарі, які були у цих сільських радах до об’єднання і перейшли у загальний відділ Байковецької сільської ради, вони мають печатки, готують довідки, електронною поштою надсилають за потреби документи у центральний офіс. 

Команда Анатолія Кулика — колектив Байковецької сільської ради об’єднаної  територіальної громади біля будинку культури с. Байківці, 17 травня 2016 року.

Вперше у Вашій практиці як сільського голови є заступники.

— У часи, коли я працював головою місцевого колгоспу, в мене були заступники. У моїх теперішніх заступників чітко поділені обов’язки – перший заступник Микола Дума координує і контролює діяльність фінансово-господарського відділу, відділу юридичної та кадрової роботи, відділу державної реєстрації, відділу земельних відносин, будівництва та архітектури, сектору житлово-комунального господарства, транспорту, зв’язку та благоустрою, сектору економічного розвитку та інвестицій. Віктор Пулька – заступник з гуманітарних питань, в компетенцію якого, зокрема, входить організація роботи у сферах охорони здоров’я, культури, освіти. Вони виконують великий об’єм роботи, з яким самотужки мені не встигнути. 

Не можу не запитати про плани Байковецької сільської ради на найближчу перспективу. 

— Зараз маємо намір створити у Байковецькій сільській раді центр щодо надання допомоги людям похилого віку і одиноким престарілим, який фінансуватимемо за рахунок місцевого бюджету. Маємо намір створити відділ з виготовлення паспортів. Всі необхідні відділи Байковецької сільської ради створено відповідно до делегованих державою обов’язків. У нещодавно відкритій реєстраційній службі нині працюють два реєстратори, поки що черг немає. Станом на сьогодні (17 травня 2016 року – ред.) проведено близько 60 реєстраційних операцій. Законодавці, зокрема народні депутати від Тернопільщини Тарас Юрик і Тарас Пастух, обіцяють внести зміни до Бюджетного кодексу, аби кошти від реєстрації надходили у бюджет громади, а не у державний бюджет, як це відбувається зараз. 

Приступаємо до перекриття будинку культури у Лозові, подали документи на початок будівельних робіт щодо будівництва тротуару на вулиці Русанівська у Байківцях, до кінця року запланований капітальний ремонт двох доріг у с. Шляхтинці, і одну або дві дороги у Гаях Гречинських. 

Зараз за рахунок коштів на розвиток інфраструктури з державного бюджету оголошено тендер щодо ремонту даху і утеплення фасаду Байковецької ЗОШ І-ІІ ст. Також запланували проведення третьої черги робіт з електрифікації масиву Сонячний у Байківцях. Нині чекаємо на висновки експертів щодо цих проектів. За позитивного висновку спрямовуємо ці документи у Київ. Коли й там підтвердять їх правильність, гроші надійдуть у бюджет Байковецької сільської ради, за рахунок яких почнемо відповідні роботи. Вочевидь, укладатимемо угоду із управлінням капітального будівництва Тернопільської облдержадміністрації, який буде замовником виконання цих робіт, оскільки у них є більший досвід і спеціалісти у цій сфері, які зможуть слідкувати за якістю виконання робіт. 

У День пам’яті та примирення у Стегниківцях люди запитували мене, чи можливо внести зміни до проекту про вуличне освітлення, адже вони живуть на околиці села, а там вуличне освітлення не було заплановане попереднім проектом, який виготовляла Стегниківська сільська рада, подекуди ліхтарі працюють через три-чотири стовпи. Ми наразі виконали всі умови цього проекту, тепер окремо будемо додавати ліхтарі там, де це необхідно.

Байковецький сільський голова Анатолій Кулик (у центрі), перший заступник Байковецького сільського голови Микола Дума (третій справа), заступник Байковецького сільського голови  Віктор Пулька (другий справа) із працівниками Байковецької сільської ради об’єднаної  територіальної громади під час апаратної наради, 17 травня 2016 року.

—  Організація нового транспортного маршруту “Дубівці – Байківці” все ще актуальна? 

— Ця робота вже на стадії завершення. Сподіваюся, до кінця травня ц.р. розпочнеться його тестування. Також стартують роботи щодо відновлення дорожнього полотна за цим маршрутом. З цього приводу ведемо переговори із Службою автомобільних доріг у Тернопільській області: ми готові співфінансувати відповідні роботи за рахунок місцевого бюджету, оскільки ця дорога не належить до комунальної власності Байковецької сільської ради. Благо, нинішнє законодавство дозволяє працювати у рамках співфінансування. 

Мета центрального Офісу реформ – допомогти громадам, які об’єднуються, приміром у трактуванні законодавчих змін, винесенні пропозицій громади до законодавців. У рамках Байковецької об’єднаної територіальної громади він цю місію виконав? 

— Офіс реформ – наш партнер, який продовжує виконувати свою місію. Хоча під час формування об’єднаної громади ні Офіс реформ, ні ми не знали, яким чином будемо рухатися, тож вчилися нового разом: як реєструвати громаду, як відбуватиметься комунікація між центром і віддаленими від нього селами. Офіс реформ давав рекомендації, спілкувалися ми і з юристами, але кінцевий результат отримали тоді, коли було внесено відповідні зміни до закону “Про добровільне об’єднання територіальних громад”. Власне, ці зміни ініціював в тому числі і Офіс реформ. Керівник Офісу реформ у Тернопільській області Віктор Литвинчук – активна, компетентна людина, постійно підтримує зв’язок із керівниками об’єднаних громад. Всі новинки, які стосуються законодавчих змін, моментально отримуємо від Офісу реформ на електронну пошту. Не даремно кажуть: “Обізнаний – озброєний”, ми – у виграшній ситуації.  

Анатолію Романовичу, які головні питання увійдуть у порядок денний чергової сесії Байковецької сільської ради? 

— Сесія відбудеться, як завше, наприкінці поточного місяця. В рамках засідання, зокрема, обговорюватимемо питання щодо 
організації двох амбулаторій загальної практики сімейної медицини – у Дубівцях і Шляхтинцях. У Шляхтинцях вже є АЗПСМ, але тут зараз необхідно розробляти проектну документацію для капітального ремонту приміщення, воно повинно стати таким, аби туди приємно було зайти, її слід наповнити відповідною апаратурою, передусім, для профілактики. Також на сесії буде питання щодо проведення благоустрою на території біля адміністративного будинку Байковецької сільської ради. Цього разу сесія працюватиме в оновленій сесійній залі будинку культури с. Байківці.

Від Байковецького сільського голови Анатолія Кулика раз-у-раз та й почуєш: “хочемо, щоб було так, як у Європі, зокрема, як у Швейцарії”. Спостерігаючи за проведеною роботою, позицією і намірами Анатолія Романовича, віриться, що так і буде, принаймні в Байковецькій об’єднаній територіальній громаді. 

Розмовляла Ірина ЮРКО.
 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь