БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

Пожежі торкнулись й нашої громади

Дата: 11.04.2018 11:38
Кількість переглядів: 1379

З настанням потепління знову частішають випадки пожеж сухої трави. Нерідко їх виною є саме людська байдужість та недбалість. Кинутий недопалок, непогашене багаття, неконтрольоване спалювання рослинних залишків, а то і звичайні дитячі пустощі можуть принести не лише до значних втрат екосистемам, але і становлять загрозу самій людині.

 

За останні декілька днів на території громади сталося значна кількість випадків загоряння сухої трави, а саме:

05.04.2018 р. 21.52 год. виникла пожежа сухої трави в с.Лозова площею 4,9 га. Пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою. Врятовано житловий будинок та лісосмугу.

08.04.2018 р. 22.12 год. на відкритій території поблизу с.Стегниківці виникла пожежа сухої трави на площі 2 га. Пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою.

09.04.2018 р. 17.13 год.  у с.Шляхтинці виникла пожежа на відкритій території. Вогнем знищено 2 га сухої трави, в тому числі 0,04 га лісосмуги. Врятовано лісосмугу та залізничне полотно. Пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою.

10.04.2018 р. був найтривожнішим:

14.42 год. в с.Байківці горіла суха трава на площі 4 га. 15.28 год. ліквідовано пожежу місцевою пожежною командою. Врятовано житловий будинок, який знаходився в безпосередній близькості до вогню.

Близько 14 год в с.Курники  палала суха трава. Пожежу ліквідовано ДПРЧ- 3 УДСНС України у Тернопільській області.

15.35 год. знову в с.Байківці  пожежа на площі 0,05 га. Горіла суха трава. Ліквідовано місцевою пожежною командою о 16.03 год.

16.09 год пожежа в с.Лозова.  Палала суха трава на площі 4,5 га. 18.01 год. пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою та ДПРЧ- 3 УДСНС України у Тернопільській області.

18.05 год. виявлено осередки пожежі в с.Стегниківці. Горів сухий очерет. 19.14 год. пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою та ДПРЧ- 3 УДСНС України у Тернопільській області.

20.37 год. в с.Байківці пожежа сухої трави на площі 0,1 га. 22.00 год. пожежу ліквідовано місцевою пожежною командою. Врятовано 2 житлових будинки.

Всі ці пожежі завдали великої шкоди екосистемі та могли призвести як до значних матеріальних втрат так і людських життів, в разі перекидання вогню на житлові будинки.

Оскільки випалювання сухої трави стало справжньою національною традицією, корисно, в черговий раз, порівняти користь і шкоду від такого випалювання.

Користі насправді небагато. Основний аргумент захисників випалювання трави полягає в тому, що таке випалювання прогріває ґрунт і збагачує її золою від згорілої трави, в результаті чого на випалених ділянках нова трава з'являється значно швидше і краще росте. Насправді ж це лише візуальний ефект: суха трава спочатку просто приховує зелені молоді пагони, і через це невипалені ділянки спочатку здаються сірими. Ґрунт від пожежі прогрівається зовсім незначно, але при цьому насіння трав, що знаходяться на поверхні, знищуються.

Що ж стосується удобрення ґрунту золою – трав'яна пожежа не додає нічого істотно нового: мінеральні поживні речовини, що містяться в попелі, все одно потрапили б у ґрунт при розкладанні сухої трави.

Про шкоду трав'яних пожеж можна сказати набагато більше, причому він ставиться як до неконтрольованого, так і до навмисного, контрольованого випалювання, яке нерідко практикується сільськогосподарськими підприємствами для очищення своїх земель для зниження ризиків загоряння лісу.

Трав'яні пожежі можуть призводити до суттєвого зниження ґрунтової родючості. Така пожежа не збільшує кількість поживних речовин в ґрунті. Однак при цьому втрачаються азотні сполуки, значна частина яких згоряє в пожежі, і органічна речовина ґрунту – відмерлі, але не розкладені частини рослин. Органічна речовина забезпечує пористість ґрунту, утримує вологу, утримує доступні поживні елементи. Спалювання органічної речовини - це основний фактор зниження ґрунтової родючості.

Підпали трави – одна з головних причин пожеж в лісах. Такі пожежі в результаті завдають великої шкоди біологічному різноманіттю. При них гинуть майже всі тварини, що мешкають в сухій траві. На згарищах досить часто знаходять згорілі пташині гнізда, обгорілі слимаки, гризуни, дрібні ссавці. Багато видів рослин також важко переживають трав'яні пожежі.

Спалювання трави – одне з головних джерел викидів вуглекислого газу до атмосфери, що пов'язані з господарською діяльністю людини. При дуже частих пожежах згорає не лише суха трава, але і накопичена в ґрунті мертва органіка, і відповідно збільшуються викиди вуглекислого газу. І як результат посилюється "парниковий ефект".

Наведених вище аргументів цілком достатньо для того, щоб відмовитися від випалювання сухої трави повсюдно. 

Одночасно нагадуємо за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна відповідальність (ст. 77-1 Кодексу України  про адміністративні правопорушення) у вигляді накладення штрафу на громадян – від 170 грн до 340 грн, на посадових осіб від 850 грн до 1190 грн. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 680 грн, на посадових осіб від 1190 грн до 1700 грн. За спалювання відходів на території підприємств, установ, організацій законодавством передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на посадових осіб на суму від 850 грн до 1700 грн. Крім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від 5100 грн до 8500 грн, або обмеження волі на строк від двох до п’яти років. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Шановні громадяни! Відмовтеся від практики спалювання сухої трави – бережіть природу. Пам’ятайте, природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї.

 

 

Христина Капустинська


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь