БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

За досвідом - у США

Дата: 05.10.2018 11:20
Кількість переглядів: 1496

Представники семи громад з Дніпропетровської, Тернопільської, Миколаївської, Кіровоградської та Івано-Франківської області протягом двох тижнів відвідували громади США. Байковецьку громаду представили сільський голова Анатолій Кулик та головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій Василь Телеп.

Навчально-практичний візит представників об'єднаних громад з України до США організувала та фінансувала Міжнародна асоціація управління міст/округів ICMA - International City/County Management Association спільно з Global Communities у рамках програми USAID DOBRE. Варто зауважити, що кандидати в учасники цього туру були обрані командою програми DOBRE, виходячи з лідерських здібностей та можливості учасників застосовувати отриманні знання на практиці.

Основною метою візиту було вивчення кращих практик місцевого економічного розвитку (МЕР) у невеликих громадах США, обмін досвідом з колегами щодо управління, організації, забезпечення сталості, залучення громадян до питань МЕР, а також використання отриманих знань у своїй ОТГ для ефективного впровадження планів з МЕР, які розробила Робоча група МЕР Байковецької громади за підтримки консультантів програми DOBRE.

  

У перші дні представники українських громад побували у Вашингтоні, де у форматі робочих зустрічей ознайомилися із діяльністю організації ICMA, адміністративно-територіальною структурою США, організацією місцевого самоврядування на місцях, а також, взяли участь у круглому столі на тему «Децентралізація в Україні», який проводився Національним  фондом на підтримку демократії. Окремі представники навчальної поїздки  мали можливість зустрітися з посадовими особами з питань зовнішньоекономічного розвитку у США. Загалом на даних зустрічах обговорювалися питання реформи місцевого самоврядування в Україні, а також успіхи та виклики децентралізації. Анатолій Кулик виступив у прямому ефірі телепрограми «Голос Америки», в якій розповів про успіхи Байковецької  громади, співпрацю з програмою USAID DOBRE та відкриття обсерваторії у сільській школі.

Також відбулась зустріч із Послом України в США Валерієм Чалим. Валерій Чалий ознайомив представників громад з роботою Посольства, розповів про важливі економічні проекти, які реалізуються між Україною та Сполученими Штатами, та звернув увагу на високий рівень двостороннього діалогу за всіма напрямами співробітництва.

Посол зазначив, що участь у проекті DOBRE надасть можливість представникам українських громад та вітчизняним кооперативним об’єднанням перейняти передовий досвід для покращення місцевого самоврядування та розвитку громад в нашій країні.

У яких саме містах – громадах США побували представники Байковецької громади?

  

Місто Дуб’юк, штат Айова 

У 1983 році рівень безробіття у місті сягав понад 20 %, сьогодні – 2,1%.
За рейтингом журналу «Форбс», Дуб’юк займає 14 місце серед малих містечок, привабливих для розвитку бізнесу і кар’єри.

Тут, захаращену ділянку біля річки Міссісіпі місцева влада містечка викупила у мешканців, очистили, розбудували та перетворили на туристичне місце, збудували готель, великий бізнес-центр, порт,  найбільший в штаті конференц зал, казино та облаштували набережну для прогулянок.

Наступне туристичне місто Галена, штат Іллінойс 

Місто, яке пов'язане з 18 президентом США – Вільямом Грантом. Тут зберігся будинок, в якому він жив. Місто  отримує високі оцінки за облаштування своєї головної вулиці та за зусилля у збереженні історичної спадщини громади.

Місто розвивається за рахунок туризму. Щороку сюди приїждає близько мільйона туристів. На центральній вулиці більше сотні будиночків-музеїв-магазинів, які працюють для туристів.

Сайксвілль, штат Меріленд 
У 2016 році місто визнано найпривабливішим маленьким містом в США.

Центр міста - історичний район з численними будівлями, що були відреставровані. Центральною вулицею опікується місцева неурядова організація, яка об'єднує 200 волонтерів. Волонтери розуміють, що їхня робота впливає на якісь життя в громаді. В громаді також відбуваються щотижневі ярмарки, на яких реалізують свою продукцію місцеві фермери.

  

Хавр-де-Грейс, штат Меріленд – туристичне містечко, яке  розташовано у гирлі річки Саскуеханна в затоці Чесапік, його населення становить 12900 чоловік. Враховуючи таке природне розташування, місто перетворилося на місце для відпочинку та природи. Місто зазнало великих зусиль з активізації життя в 1980-х роках, які допомогли зрости історичному центру міста та зберегти його.

  В результаті, у 2014 році містечко отримало звання як одне із 20 найкращих  маленьких міст Америки. Воно приваблює маяком Конкорд-Пойнт, музеями, театром (Opera house), великою кількістю парків і користується популярністю для проведення весіль. Як називають самі мешканці містечка, Хавр де Грейс – це місце, де любов сходиться разом.

Бел-Ейр, штат Меріленд – містечко, яке почало свій розвиток із позик в банку. З 1980 року місто значно зросло, і сьогодні це центр урядових, освітніх, культурних, медичних та комерційних установ у окрузі. В даний час бюджет міста становить $16 млн, а населення 10 тис. осіб. Власникам історичних будівель надаються податкові пільги, якщо вони його готові зберігати та доглядати. Бюджет наповняють доходи від бізнес інкубаторів, які створені за рахунок переоснащення 23-х гаражів. Щосуботи на автомобільній парковці місцева влада організовує ринок куди з’їжджаються місцеві фермери, за що сплачують плату за проведення торгової діяльності.

  

В останні дні візиту представники громад з України відвідали найбільшу у світі конференцію для місцевих управлінців ICMA.

  

ICMA – це провідна міжнародна асоціація професійних управлінців міст та округів й інших працівників, які надають послуги органам місцевого самоврядування. Асоціація була створена у 1914 році у Чикаго для боротьби із високим рівнем корупції. ICMA прагне бути провідною асоціацією фахівців із місцевого самоврядування, відданих створенню та підтримці успішних громад в усьому світі. В дану організацію залучено більш ніж 12 000 членів із 50 штатів США та 34 країн світу для того, щоб визначити та пришвидшити впровадження передових практик місцевого самоврядування для поліпшення життя мешканців. ICMA пропонує членство, програми професійного зростання, дослідження, публікації, дані та інформацію, технічний супровід і навчання тисячам посадових осіб в адміністрації міст, містечок та округів, їхнім працівникам й іншим організаціям у всьому світі.

  

Особливостями організації місцевого самоврядування у США є те, що громади у США очолюють як мери, яких вибирають, так і можуть комісією назначати менеджера, яких в основному виконуватиме усю роботу по управлінню громадою.

Щодо доходів бюджетів різних рівнів у США, то основним податком федерального уряду є податок на доходи, для бюджетів штатів – ПДВ та податок на доходи, для місцевих бюджетів – податок на нерухомість та в деяких ще й  податок з продажів. Дані податки справляються із бізнес інкубаторів, які дуже поширені у громадах США, місцевих ярмарків, сувенірних магазинів, готелів, ресторанів у туристичних громадах та інших джерел. 

При реалізації проектів місцевого економічного розвитку громад США усі рівні влади долучаються своїм співфінансуванням. Оскільки деякі проекти можуть бути рівними, а той і більшими, чим бюджет самої громади.

Поширеним у США є такий інструмент залучення додаткових фінансових ресурсів як муніципальні облігації. Це свого роду позика коштів у населення під незначні, приблизно 3,5 %.

Також, значний вплив на місцевий економічний розвиток громад здійснюється за рахунок залучення різноманітних грантів, підтримці місцевих неурядових громадських організацій, які мають потужні бюджети, асоціацій з економічного розвитку та інших організацій.

Разом ці всі та багато інших важелів, інструментів та інституцій формують механізм потужної ринкової економіки найдемократичнішої країни світу.

 

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь