БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ – ЩО ЦЕ ЗА ХВОРОБА?

Дата: 22.08.2019 15:30
Кількість переглядів: 863

Фото без опису

Останнім часом в засобах масової інформації часто з’являються повідомлення щодо виникнення африканської чуми свиней в окремих населених пунктах або сільськогосподарських підприємствах, що утримують свиней. На території Тернопільського району останній випадок був зафіксований в липні місяці 2019 року у смт Велика Березовиця в приватному господарстві. На сьогоднішній день епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней на території Тернопільського району визначено як неблагополучна, а на території області - загрозливою.

Що це за хвороба – африканська чума свиней?

Африканська чума свиней (АЧС) - це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, як свійських так і диких. Смертність при АЧС складає майже 100%. На сьогоднішній день ефективної вакцини проти цієї хвороби не має. АЧС не становить небезпеки для людей.

Основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС. Вірус АЧС залишається життєздатним:

  • в м’ясі від хворих тварин до 155 днів;
  • у гною та ґрунті – до 3 місяців;
  • у трупах свиней – до 2.5 місяців;
  • у копчених м’ясопродуктах – до 6 місяців;
  • в солонині до 1 року;
  • в замороженому м’ясі до 3 років.

Ознаки хвороби: інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак  та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток - проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить). Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага), збиваються в гурти, з'являються ознаки серцевої недостатності: синюшністю (ціаноз) шкіри та значні крововиливи. Поросні свиноматки, як правило абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження чи на 1-3 – лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи.
Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби.

            У разі підтвердження факту захворювання на АЧС Державна надзвичайна протиепізоотична комісія приймає рішення про оголошення спалаху АЧС в господарстві, мисливському господарстві, населеному пункті, районі або кількох районах (залежно від епізоотичної ситуації) і встановлення в них карантину, визначає межі спалаху (неблагополучного пункту), зон захисту ( зона на території, яка безпосередньо межує з епізоотичним вогнищем радіусом, не менше 3 км, але не більше 10 км)   і спостереження (нагляду) (територія радіусом до 10 км від зовнішніх меж зони захисту) та організовує проведення в них протиепізоотичних заходів визначених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №111 від 07.03.2017 р.  «Про затвердження Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней». Матеріальне відшкодування збитків внаслідок вилучення тварин компенсується власникам за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

 

Як запобігти занесенню вірусу АЧС на територію господарств:

  • Утримувати свиней у закритих приміщеннях, не допускати їх вигулу та контакту з іншими тваринами.
  • Обслуговувати тварин лише у змінному одязі, використовувати окремі засоби догляду та інвентар.
  • Проводити боротьбу з гризунами у домашніх господарствах.
  • Не купувати тварини, м'ясо та вироби з них на стихійних ринках та без ветеринарних документів.
  • Не використовувати харчові відходи для годівлі свиней.
  • При захворюванні свійської свині або виявлення трупа  дикого кабана негайно повідомляйте ветеринарну службу.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь