БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

АФРИКАНСЬКА ЧУМА СВИНЕЙ – ЩО ЦЕ ЗА ХВОРОБА?

Дата: 22.08.2019 15:30
Кількість переглядів: 833

Фото без опису

Останнім часом в засобах масової інформації часто з’являються повідомлення щодо виникнення африканської чуми свиней в окремих населених пунктах або сільськогосподарських підприємствах, що утримують свиней. На території Тернопільського району останній випадок був зафіксований в липні місяці 2019 року у смт Велика Березовиця в приватному господарстві. На сьогоднішній день епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми свиней на території Тернопільського району визначено як неблагополучна, а на території області - загрозливою.

Що це за хвороба – африканська чума свиней?

Африканська чума свиней (АЧС) - це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, як свійських так і диких. Смертність при АЧС складає майже 100%. На сьогоднішній день ефективної вакцини проти цієї хвороби не має. АЧС не становить небезпеки для людей.

Основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС. Вірус АЧС залишається життєздатним:

 • в м’ясі від хворих тварин до 155 днів;
 • у гною та ґрунті – до 3 місяців;
 • у трупах свиней – до 2.5 місяців;
 • у копчених м’ясопродуктах – до 6 місяців;
 • в солонині до 1 року;
 • в замороженому м’ясі до 3 років.

Ознаки хвороби: інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак  та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток - проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить). Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага), збиваються в гурти, з'являються ознаки серцевої недостатності: синюшністю (ціаноз) шкіри та значні крововиливи. Поросні свиноматки, як правило абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження чи на 1-3 – лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи.
Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби.

            У разі підтвердження факту захворювання на АЧС Державна надзвичайна протиепізоотична комісія приймає рішення про оголошення спалаху АЧС в господарстві, мисливському господарстві, населеному пункті, районі або кількох районах (залежно від епізоотичної ситуації) і встановлення в них карантину, визначає межі спалаху (неблагополучного пункту), зон захисту ( зона на території, яка безпосередньо межує з епізоотичним вогнищем радіусом, не менше 3 км, але не більше 10 км)   і спостереження (нагляду) (територія радіусом до 10 км від зовнішніх меж зони захисту) та організовує проведення в них протиепізоотичних заходів визначених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №111 від 07.03.2017 р.  «Про затвердження Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней». Матеріальне відшкодування збитків внаслідок вилучення тварин компенсується власникам за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

 

Як запобігти занесенню вірусу АЧС на територію господарств:

 • Утримувати свиней у закритих приміщеннях, не допускати їх вигулу та контакту з іншими тваринами.
 • Обслуговувати тварин лише у змінному одязі, використовувати окремі засоби догляду та інвентар.
 • Проводити боротьбу з гризунами у домашніх господарствах.
 • Не купувати тварини, м'ясо та вироби з них на стихійних ринках та без ветеринарних документів.
 • Не використовувати харчові відходи для годівлі свиней.
 • При захворюванні свійської свині або виявлення трупа  дикого кабана негайно повідомляйте ветеринарну службу.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь