Лемки громади відзначили Запусти
У суботу, 29 лютого, в будинку культури с. Соборне вкотре зібралася лемківська спільнота. Тут святкували Запусти або, як їх ще часто називають, Масниці. Це традиція відзначення останньої неділі перед постом передається з покоління у покоління.
Слід наголосити, що особливість цього дійства полягає у тому, що лемки не могли входити у Великий піст у гніві. То ж того дня обов’язком кожного було відпустити образи і перепросити за власні провини. За такими правилами увесь лемківський нарід жив дружно і з Богом у серці.
Приємно зауважити, що будинок культури не міг умістити усіх охочих насолодитися дійством. Окрім місцевих жителів та гостей із сусідніх сіл громади на свято завітали сільський голова Анатолій Кулик та голова всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович.
Запусти почалися з молитовного благословення місцевого пароха о. Івана Гавліча, після якого народний аматорський хор «Конар Лемківщини» (керівник - Анатолій Мацейків) дарував присутнім старовинні пісні, адже пісня для лемків — це їх рання та вечірня молитва, в яку вливають вони сльози зітхання, радість та усміх, сум і тугу, віру та любов, мудрість і розум, торжественність і святість, це їхнє джерело сили, енергії, завзяття до праці, витривалості в терпінні.
Також до присутніх звернувся Олександр Венгринович. Він зауважив, що у Байковецькій громаді з особливою пошаною відзначили 75-річчя депортації лемківського народу. І, незважаючи на усі життєві негаразди, лемки залишаються самобутньою спільнотою, яка з покоління в покоління передає звичаї, традиції і обряди рідного краю. Приємно, що підростає молодь, яка з радою душею вчить лемківську говірку, співає пісень та вивчає обрядовість своїх предків. Що приємно відзначити, Олександр Венгринович вручив символічні медалі Володимиру Солтисяку та Руті Сардизі, які очолювали лемківський осередок с.Соборне.
Потім до вітального слова запросили сільського голову Анатолія Кулика. Він наголосив, що лемківська громада доволі чисельна. Вона має бути прикладом для кожного, адже навіть в умовах гоніння та переслідування їм вдалося зберегти традиції та почуття власної гідності. «Якби усі українці були такі дружні та згуртовані, як лемки, ми давно належали б до європейської спільноти», - сказав Анатолій Романович.
Упродовж усього вечора читали вірші та співали українські пісні талановита молодь Соборного – Софія Конет, Тетяна Кобернік, Марічка Петрів та Олександр Кузьмяк. Особливу насолоду усі присутні отримали від пісень у виконанні директора будинку культури с.Соборне Богдана Романюка (акомпонемент Андрій Величко). Не обійшлося без гумору. Веселі сценки особливо підняли настрій усім присутнім. Завдячуючи старанням Людмили Гронської (голова лемківського осередку с.Соборне), з ініціативи якої і відбулися цьогорічні Запусти, та активних мешканців села (Петро та Віта Кузьмяки, Василь Гронський, Андрій Гоч, Надія Шост, Наталія Конет, Катерина Стаднік, Мирослава Коньчик, Юлія Романюк, Юлія Бурак, Софія Конет, Володимир Буряк, Олександр Коньчик, Назар Яциковський) свято вдалося на славу. Окреме спасибі усім меценатам, які долучилися до проведення заходу.
Родзинкою Запустів було відтворення обряду лемківського весілля. Учасники дійства не лише розмовляли лемківською говіркою, а й були одягнені у автентичні вишиванки. Особливого затишку та настрою вечору додавали предмети домашнього вжитку, які переселенці привезли з Польщі і свято шанують донині. А при вході місцева бібліотекар Мар'яна Іванська презентувала присутнім тематичну виставку про депортацію українців.
Завершилось театралізоване дійство розрізанням рум’яних та пахучих короваїв, котрі символізують достаток і працьовитість лемківського народу.
Хочемо зауважити, що святкування Запустів у Соборному отримало продовження наступного дня у с.Лозова. І не випадково, адже це одне з сіл Байковецької громади, у якому також проживають багато лемків. Приємно відзначити, що в рамках цього заходу народний аматорський обрядово-фольклорний колектив «Горлиця» (художній керівник – Дарія Ткач) успішно підтвердив своє почесне звання «Народний».