Обережно: кліщі!
Весна ще холодна, а сезон кліщів уже у розпалі. Ці створіння з’являються вже за температури вище 8°C, тому їх можна підчепити навіть за теплої зими. Існує також думка, що вони можуть стрибати на людину з дерев. Однак, кліщі мешкають переважно у високій траві та кущах, і не здатні стрибати. Це не комахи. Кліщ – членистонога тварина, родич павуків та скорпіонів. Він становить загрозу, адже може інфікувати людину серйозними хворобами.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ УКУС КЛІЩА
В більшості випадків, укуси кліщів – безпечні. Але іноді ці тварини можуть заразити людину серйозними хворобами, які важко діагностувати.
Найчастіше кліщів бояться через енцефаліт. Хоча на теренах України кліщовий енцефаліт – дуже рідкісна хвороба. Від кліщового енцефаліту існує вакцина, але вона не зареєстрована в Україні. Ще одне хвороба, яку можна отримати від кліща – бореліоз (хвороба Лайма). Це бактеріальна інфекція, яка передається виключно через укуси чорноногих кліщів. Чи підхопили ви хворобу багато в чому залежить від того, як довго кліщ перебував у тілі. Для зараження потрібно, щоб він залишався у шкірі щонайменше 24 години.
ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД КЛІЩІВ
Як і від інших життєвих неприємностей, стовідсоткового методу захисту від кліщів не існує, але є способи, які значно знизять ризики:
- Прикривайте шкіру одягом. Штани заправляйте в шкарпетки.
- Збризніть одяг засобом, який відлякує комах (репелентом).
- Намагайтесь ходити лише стежками там, де це можливо.
- Вдягайте одяг світлих кольорів: так кліщів буде легше помітити.
- Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо.
- Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе, дітей і тварин, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.
- Місця для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу.
- Перевірте речі, які зняли з себе та принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо)
На жаль, специфічного лікування проти кліщового енцефаліту не існує. Найкращий спосіб вберегтися - застосовувати всі можливі методи профілактики.