Наш польський партнер - Ґміна Вєлька Вєшь
Характеристика ґміни Вєлька Вєшь
Ґміна Вєлька Вєшь розташована в Малопольському Воєводстві, на відстані 15 кілометрів від Кракова і належить до Краківсько-Ченстоховського високогір’я . Вона є однією з 17 ґмін Краківського повіту, котра на півдні межує з ґміною Краків, на півночі з ґмінами Єжмановіце-Пшеґіня і Скала, на заході – з ґміною Забєжув, а східний кордон ділить з ґміною Жєльонкі.
Ґміна Вєлька Вєшь характеризується як Ґміна приміського типу. Її площа становить 48,3 км2 і зареєстрованих мешканців налічується 11 091 (станом на 31.12.2016р.), котрі зосереджені в 12 селах: Бембло, Бендковіце, Білий Костел, Чайовіце, Ґєбултув, Модльніца, Пронднік Кожкєвскі, Шице, Томашовіце, Вєлька Вєшь, Вєжховє.
Найбільшою місцевістю за площею є Бендковіце (598,78 га), натомість, за кількістю населення найбільшими селами вважаються Модльніца (1619 мешканців), Модльнічка (1473), Вєлька Вєшь (1285), Ґєбултув (1241), Бембло (1216).
Мешканці ґміни налічують близько 3,7% мешканців Краківського повіту, а також 0,28 % мешканців Малопольського Воєводства. Густота населення на території ґміни становить 215 осібкм2.
Територія ґміни є однією з найцікавіших і найкрасивіших місцин, які знаходяться близько Кракова. Як уже згадувалося, вона знаходиться в межах Краківсько-Ченстоховського високогір’я. Красиві юрські долинки, численні форми вапнякових порід оригінальної форми (Палиця Геркулеса, Шпиль, Скала Сокола), печери, а також велика рослинність вказують на її туристичну і краєзнавчу привабливість.
Вагома частина ґміни розташована на Ойцовському Плато хвилястої форми, яка поступово знижується в південно-східному напрямку й оздоблена рештками скал, у підніжжі яких є печери. Нахил плато повільно знижується в напрямку долини Вісли в районі Кракова, утворюючи плоскі горби, переділені долинами.
Найдальша південна частина ґміни (Модльнічка) знаходиться на території Рову Кшешовіцкєґо, котрий від Ойцовського Плато відділений стрімким порогом, розсіченим короткою скалистою ущелиною.
Додатковим розмаїттям рельєфу ґміни є глибокі долини потоків, котрі розсікають південну частину Ойцовського Плато.
• Площа ґміни становить 48,3 км2.
• Кількість мешканців : понад 11 тис.
• Територіальний поділ: 12 сіл.
Села ґміни:
o Бембло
o Бендковіце
o Білий Костел
o Чайовіце
o Ґєбултув
o Модльніца
o Mодльнічка
o Пронднік Кожкєвскі
o Шице
o Tомашовіце
o Вєлька Вєшь
o Вєжховє
Клімат
Ґміна Вєлька Вєшь належить до зони помірно-теплого клімату. На території ґміни середня річна температура коливається від 7,2° do 8,0° C, а річні опади становлять 700-750 мм. Вегетаційний період триває близько 220 днів.
У зв’язку з великою рельєфністю площі територія ґміни відзначається великою мезокліматичною диференціацією. На верховині клімат є значно холодніший, ніж на території, розташованій нижче. Однак, незначне коливання температур повітря є тут значно менш диференційоване, аніж в долині. Є більша кількість річних опадів, а ця територія є добре провітрювана (взимку часто присутні сильні вітри північно-західного і східного напрямків, котрі спричиняють сніжну заметіль і снігопади). Натомість, мезоклімат юрських долин є надто диференційований – як в області добових коливань температури, так і в кількості сонячного світла і вологості.
Інші території представляють посередні мезоклімати між обома граничними типами.
Для землеробства найбільш корисним, з погляду кліматичних умов, є область схилу високогір’я. Ця околиця є найтепліша, з довгим безморозним періодом, з доброю кількістю вологості і сонячного світла. Ця територія також є найбільш кліматично сприятлива для мешканців. Добрі, хоч обтяжливі взимку умови, панують також на території верховини в північній частині ґміни.
Ґрунти
На території ґміни домінують ґрунти, утворені з лесу. Серед них найбільшу кількість площі займають бурі ґрунти різних підвидів, котрі становлять більшість ріллі. Найбільш родючі лесові чорноземи займають невеликі площі у селі Вєлька Вєшь і Модльніца, натомість, в Рові Кшешовіцкім і на Пастерніку (Модльнічка) спостерігається слабкий водопроникний чорнозем на піщаному ґрунті. На схилах долин переважають родючі бурі делювіальні ґрунти , намиті з вище розташованих місць. В свою чергу, ширші, плоскі долини займають грязі, утворені з лесових вапняків.
Сільське господарство
Ґміна Вєлька Вєшь здавна вважається сільськогосподарським краєм, але щораз більше змінює свій статус на «приміський». На території ґміни плануються і впроваджуються інвестиції в галузі дорожньої інфраструктури, також є передбачений розвиток будівництва помешкань, що в результаті вестиме до щораз більшої втрати сільськогосподарських ресурсів.
За даними загального перепису сільського господарства з 2002 року загальна площа ґрунтів в сільському господарстві становить 3616 га. Рілля займає 69,2 %, луги – 12,1%, сади – 3,1%, натомість, пасовища – 1,3%.
Ґміна Вєлька Вєшь характеризується, типовою для малопольського воєводства, аграрною фрагментацією. В ґміні існує 2177 сільських господарств, з яких 97,5% (2091 господарство) мають площу не більшу, ніж 5 га.
Господарства площею 10 і більше гектарів становлять 0,46% усіх господарств.