«Горнусь до тебе рідна ненько!»
«Рідна мати моя, ти ночей не доспала
І рушник вишиваний на щастя, на дою дала».
I в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І водила мене у поля край села,
Травень – місяць, багатий на свята, найпишніша та найпрекрасніша пора весни. І одне з травневих свят в Україні називається просто, але стосується кожного з нас. Кожної людини, яка живе та ходить по землі. Це свято – День матері, що відзначається в нашій країні у другу неділю травня.
У кожного з нас є особисті моральні цінності, найсвятіші поняття і речі. Обов’язково однією з таких цінностей повинна бути любов до матері. І недаремно про рідну матір пишуть письменники і поети, її оспівують музиканти і зображують живописці. Перед своєю матір’ю ми все життя залишаємося у невідплатному боргу за її безсонні ночі, які вона провела біля нашої колиски, за її ласку і турботи, за безмежну материнську любов та й просто за наше життя, яке вона нам подарувала. Тому любов до рідної матері для всіх нас повинна бути найсвятішим людським почуттям.
14 травня 2017 року з нагоди Дня Матері був звершений молебень до Пресвятої Богородиці. Спільну молитву провів парох села Байківці о. Віталій.
Після урочистого богослужіння у Байковецькому будинку культури відзначили Міжнародний День Матері. Благословив захід парох села Байківці отець Віталій. Вітаючи матерів з їхнім святом, наголосив на тому, що материнство є великим Божим даром і покликанням.
Байковецький сільський голова Кулик Анатолій Романович привітав усіх матерів та побажав здоров’я, терпіння та наснаги.
Програма концерту була надзвичайно насиченою та цікавою, адже запрошених веселили не лише піснями, а й українськими танцями, звучанням бандури, гімнастичними номерами…
Концертну урочистість представили: солісти – Ірина Жулицька, Мар’яна Данилець, Вікторія Шулик, Яна Гетьман, Василь Гриців, Аліна Касарда, Ольга Слабаш
Народний аматорський ансамбль танцю «Глорія – Бай» керівник член Національної хореографічної спілки Лілія Вельган
дитячий вокальний ансамбль «Сонечко», жіночий вокальний ансамбль «Байківчанка»
справжнім шедевром та насолодою для слухання глядачам стало виконання пісні про маму під звучання бандури Оксаною Гіжовською лауреат Всеукраїнських конкурсів, студентка 1– го курсу Тернопільського обласного державного музичного училища ім. C. А. Крушельницької, яка своїм оксамитовим голосом зачепила чи ж не кожного сидячого у залі.
Історія Дня матері в Україні
Офіційно в Україні святкують День матері з 1999 року, з того часу, як Президент Кучма підписав відповідний указ.
Але, насправді, українці цей День святкували і раніше. Наприклад, українська діаспора у Канаді ще на початку 20-го століття (1928 році) почала вітати матерів. А на наступний рік така ініціатива докотилась і до західної України. У Львові у другу неділю травня організовували спеціальні зустрічі матерів і концерти для них. Тут цим займалася редакторка тижневика "Жіноча Доля" Олена Кисілевська. Пізніше, за сприяння "Союзу українок" з Канади це свято поширилося по всій території Західної України.
Потім при радянській владі, свято категорично заборонили. Це тривало до 1999 року.
До речі, варто також зазначити, що свято ще за часів Київської Русі та козаків теж відзначалося, але як релігійне – місяць Пречистої Діви Марії.
Воно і не дивно, адже мама дає життя, продовжує наш рід. Звісно, матерів треба шанувати і любити, а також дякувати їм за недоспані ночі і нерви, які вони витрачають на своїх дітей.