Вареники – найулюбленіша страва українського народу
Ці півмісяці з тіста з різними начинками вважаються, нарівні з борщем, українською національною стравою. З давніх-давен вареники, традиційно ототожнювані з Місяцем, згадуються в українському фольклорі.
Аби Місяць сприяв добробуту людей, йому приносили жертву варениками. Українці завжди вважали, що вони мають магічне значення, особливо вареники, які ліплять на святу вечерю, адже у них є не лише картопляна, капустяна або ж ще якась інша начинка, а й суміш колядок, щедрівок закритих у кожному вареничку.
Але боляче, що наші захисники не могли опинитись на різдвяно – сімейній ввечері за пісним столом, не забуваймо про те, що саме завдяки їм ми маємо можливість святкувати Різдво в мирі та спокої.
Нагадати про українські традиції бійцям допомогли благодійною акцією «Фабрика Різдвяного вареника», яка відбулась 21 січня в їдальні Шляхтинецької школи. Подала цю блискавичну ідею Оксана Яріш, акцію підтримали та допомагали в організації молодь «Молодіжного комітету" Байковецької об’єднаної територіальної громади на чолі з Юлією Турчманович, відділ культури, туризму , молоді та спорту Байковецької об’єднаної територіальної громади та усі небайдужі. Ми прагнемо не лише нагодувати наших солдатів, але хочемо зробити так, щоб бійці відчули тепло рідних домівок, тепло рук і сердець. Щоб наші бійці відчули щоденну, щосекундну підтримку своїх вдячних земляків. Близько вісімдесяти людей відгукнулися на заклик про допомогу наліпити якомога більше. Розпочали традиційно з Гімну України, благословення отця Мирона. Вступне слово мав сільський голова Анатолій Кулик, який зазначив, щоб ліпити вареники з колядою аби цю різдвяну магічність передати воїнам та частинку домашнього тепла й затишку.
Молодь приносили варену картоплю для начинки, господині в головних уборах, господарі – хлопці теж не менш активно порались у ліпці та варенні. Варто згадати та подякувати старостам сіл Шляхтинці – Ференс Ірина Йосипівна, Лозова – Олійник Петро Іванович, Дубівці – Козіброда Оксана Зеновіївна, Гаї Гречинські – Каліщук Роман Антонович, Курники – Гуль Володимир Миколайович, Стегниківці – Савіцька Марія Миронівна.
Свято вареника є прикладом того, як навколо єдиної мети можна об`єднати людей, бо нині нашій країні найбільше бракує єдності.
Окрім «місяцевих ліпок» були ще й пряники, які прикрашали власним дизайном. За випікання заготовок слід подякувати Надії та Анастасії Сачик. Сформовано – пофарбованих пряників налічувало - 180.
Спільними зусиллями наліпили 13000 вареників. Усе буде передано волонтеру - Гоч Світлані Василівні, яка відправить воїнам АТО.