БАЙКОВЕЦЬКА СІЛЬСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА

Тернопільська область, Тернопільський район

ЗВЕРНЕННЯ ДО ГРОМАДЯН ЩОДО СПАЛЮВАННЯ СУХОЇ ТРАВИ

Дата: 12.03.2019 17:20
Кількість переглядів: 587

Фото без опису

За статистикою останніх років, 90% від усіх пожеж, що виникають в екосистемах, спричинені діями людини.

З настанням потепління знову частішають випадки спалювання сухої трави та минулорічних рослинних залишків. Тому вогнеборці щодня мають справу з сотнями пожеж у природних екосистемах.

Оскільки випалювання сухої трави стало справжньою «національною традицією», корисно, в черговий раз, порівняти користь і шкоду від такого випалювання.

Користі насправді небагато. Основний аргумент захисників випалювання трави полягає в тому, що таке випалювання прогріває ґрунт і збагачує її золою від згорілої трави, в результаті чого на випалених ділянках нова трава з'являється значно швидше і краще росте. Насправді ж це лише візуальний ефект: суха трава спочатку просто приховує зелені молоді пагони, і через це невипалені ділянки спочатку здаються сірими. Ґрунт від пожежі прогрівається зовсім незначно, але при цьому насіння трав, що знаходяться на поверхні, знищуються.

Що ж стосується удобрення ґрунту золою – трав'яна пожежа не додає нічого істотно нового: мінеральні поживні речовини, що містяться в попелі, все одно потрапили б у ґрунт при розкладанні сухої трави.

Про шкоду трав'яних пожеж можна сказати набагато більше.

Трав'яні пожежі можуть призводити до суттєвого зниження ґрунтової родючості. Така пожежа не збільшує кількість поживних речовин в ґрунті, а навпаки, при цьому втрачаються азотні сполуки, значна частина яких згоряє в пожежі.

Підпали трави – одна з головних причин пожеж в лісах. Такі пожежі в результаті завдають великої шкоди біологічному різноманіттю. При них гинуть майже всі тварини, що мешкають в сухій траві. На згарищах досить часто знаходять згорілі пташині гнізда, обгорілі слимаки, гризуни, дрібні ссавці. Багато видів рослин також важко переживають трав'яні пожежі.

Спалювання трави – одне з головних джерел викидів вуглекислого газу та  різноманітних канцерогенних речовин до атмосфери, що пов'язані з господарською діяльністю людини. Внаслідок невимірного збільшення кількості пластику та інших синтетичних речовин, які використовуються у сучасному побуті, дуже часто разом з сухою травою спалюється багато побутового сміття і до повітря разом із димом потрапляють багато канцерогенів. При таких пожежах згорає не лише суха трава, але і накопичена в ґрунті мертва органіка, і відповідно збільшуються викиди вуглекислого газу. І як результат посилюється "парниковий ефект".

Наведених вище аргументів цілком достатньо для того, щоб відмовитися від випалювання сухої трави.

Одночасно нагадуємо, що самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків заборонено законодавством і за порушення цієї норми передбачена відповідальність.

 

Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння -

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, -

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,  передбачено статтею 771 Кодексу України про адміністративні порушення.

 

Крім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

 

Шановні громадяни! Відмовтеся від практики спалювання сухої трави – бережіть природу. Пам’ятайте, природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь